Uprawa fasoli szparagowej

Uprawa fasoli szparagowej

 

Terminy i sposoby uprawy:

- uprawa w tunelach foliowych, z rozsady, z przeznaczeniem na zbiór wiosenny - nasiona wysiewa się na początku marca do wielodoniczek (najbardziej odpowiednie to wielodoniczka DP 5/45 oraz wielodoniczka DP 55/54/G) wypełnionych substratem torfowym. Zalecana temperatura przy produkcji rozsady wynosi 18-20oC. Rozsadę sadzi się do tuneli po około 2-3 tygodniach, w rozstawie 40x40 cm do 20x60 cm. W pierwszej fazie zaleca się przykryć rośliny agrowłókniną.

 

- uprawa z siewu w tunelach foliowych na zbiór wiosenny i letni - nasiona wysiewa się na przełomie marca i kwietnia bezpośrednio do gruntu w tunelu. Minimalna temperatura kiełkowania wynosi 11oC, a do wschodów fasola szparagowa potrzebuje minimum 15oC - w tych fazach zaleca się okrywanie roślin agrowłókniną. Po 15 maja można zdjąć folię z tuneli.

 

- uprawa z siewu w otwartym gruncie - pierwszy termin siewu przypada około 10-15 maja. Aby rozłożyć zbiory w czasie można wysiewać fasolę w odstępach kilkunastodniowych do około 10 czerwca.

 

- uprawa w tunelach foliowych na zbiór jesienny - wysiew nasion pod koniec lipca. Nakrywanie folią we wrześniu.

 

 

 

Okres wegetacji fasoli wynosi 60-80 dni (od siewu lub sadzenia rozsady do pierwszego zbioru). Przeprowadza się 3 lub 4 zbiory w odstępach 5-10 dniowych.

 

 

Plon - najczęściej w przedziale 1-3 kg/m2.

 

 

Zaprawianie nasion - nasiona przed siewem powinny być zaprawione. Jeśli nie były zaprawione przez producenta, należy zaprawić je stosując np. Dithane NeoTec 75 WG

 

 

Nawożenie - przed siewem lub sadzeniem zaleca się przeprowadzić analizę gleby wraz zaleceniami nawozowymi (można to zrobić w najbliższej Stacji Chemiczno Rolniczej) i na tej podstawie wykonać nawożenie. Pogłównie można zasilać nawozami dolistnymi wieloskładnikowymi, np. Kristalon Czerwony lub Ferti Agro Potasowy.

 

 

Odmiany - na zbiór bardzo wczesny bardzo polecana jest odmiana Sonesta. Popularne odmiany o nieco dłuższym okresie wegetacji i większych strąkach to Unidor oraz Frudior.

 

 

Choroby i środki do ich zwalczania:

- bakterioza obwódkowa fasoli - Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC, Kaptan Zawiesinowy 50 WP

- antraknoza fasoli, szara pleśń - Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC, Amistar 250 SC, Amistar Opti 480 SC, Switch 62,5 WG

- zgnilizna twardzikowa - Amistar 250 SC, Amistar Opti 480 SC, Switch 62,5 WG

 

 

Szkodniki i środki do ich zwalczania:

- zmieniki, mszyce - Karate Zeon 050 CS