Choroby i szkodniki róży

Choroby i szkodniki róż

 

Tym, co najczęściej niepokoi miłośnika róż, jest choroba grzybowa zwana czarną plamistością. Charakterystyczne, czarne plamy pojawiają się na liściach już w czerwcu. Z czasem tkanki liści wokół plam żókną i chore liście opadają. Rozwój choroby może trwać przez całe lato.

Róża - czarna plamistość

 Czarna plamistość róży

 

Również w czerwcu, a czasem nawet w maju, rośliny mogą zostać zaatakowane przez grzyby wywołujące mączniaka prawdziwego. Objawy tej choroby są bardzo łatwe do rozpoznania – na liściach, płatkach kwiatowych i innych częściach rośliny pojawia się biały nalot grzybni. Mączniak prawdziwy rozwija się bardzo szybko w lipcu, gdy noce są ciepłe z dużą wilgotnością powietrza.

 Róża - mączniak prawdziwy

Mączniak prawdziwy róży

 

Od wiosny do jesieni róże mogą być zachorować na szarą pleśń. Dzieje się tak najczęściej po opadach deszczu, szczególnie jeśli rośliny rosną w dużym zagęszczeniu. Najszęściej atakowane są kwiaty. Płatki gniją, a na ich powierzchni pojawia się szary nalot.

 Róża - szara pleśń

Szara pleśń na kwiatach róży

 

Najgroźniejszymi szkodnikami róż są skoczki oraz mszyce. Skoczki wysysają z liści soki. Ich ulubionymi miejscami żerowania są okolice wzdłuż nerwu głównego liścia, co objawia się jaśniejszym zabarwieniem tych miejsc. Mszyce łatwo zauważyć, gdyż żerują w koloniach na pąkach kwiatowych i wierzchołkach pędów hamując ich wzrost oraz zanieczyszczając je spadzią, na której następnie rozwijają się grzyby sadzakowe.

 Róża - skoczek, objawy żerowania

Skoczek różany - uszkodzenia liści spowodowane żerowaniem

 

Jak ustrzec róże przed tymi zagrożeniami? Na początek należy zwrócić uwagę na poprawne podlewanie roślin, to znaczy takie, żeby jak najmniej zraszać liście. Utrudni to rozwój szczególnie czarnej plamistości i szarej pleśni. Gdy zauważymy pierwsze objawy chorób, niezwłocznie przystępujemy do ochrony – przemienne opryskiwanie roślin preparatami Biosept oraz Miedzian Extra 350 SC skutecznie zabezpiecza rośliny przed chorobami.