Choroby i szkodniki pelargonii

Choroby i szkodniki pelargonii

 

 

W ostatnich latach najgroźniejszą chorobą pelargonii jest zaraza bakteryjna. Więdnięcie liści i stopniowo całych roślin, mimo regularnego podlewania może być pierwszym znakiem, że mamy do czynienia z tą chorobą. Innym objawem jest powstawanie na liściach żółtych plam, które rozprzestrzeniają się między nerwami w kształcie litery V. Z czasem liście, a często całe rośliny zamierają. Po wyciągnieciu chorej rośliny z podłoża, okazuje się, że podstawa łodygi jest zgnita. Chore rośliny nie nadają się do wyleczenia. Trzeba je jak najszybciej usunąć i spalić, żeby nie zakażały następnych. Zapobiegać chorobie można poprzez opryskiwanie roślin preparatami takimi jak BioseptMiedzian Extra 350 SCMiedzian 50 WP.

 

Pelargonia - bakterioza

Zaraza bakteryjna pelargonii

 

Jak na większości rośln, również na pelargoni może pojawić sie szara pleśń. Na chorych liściach i pędach pojawia się charakterystyczny szary nalot zarodników grzyba. Chorobie sprzyja duże zagęszczenie roślin oraz częste ich zraszanie. Opryskiwanie przeciwko zarazie bakteryjnej chroni rośliny również przed szarą pleśnią.

 

Szkodnikiem groźnym dla pelargonii jest wciornastek. Jest on bardzo mały i trudno go zauważyć, natomiast objawy jego żerowania są bardzo charakterystyczne – na liściach pojawiają się krostki i skorkowacenia.

  

 Pelargonia - wciornastek

Wciornastek - uszkodzenia liści pelargonii wywołane żerowaniem